Z Olomouca na Deltu Dunaja

Dunaj v celé své délce a ve všech souvislostech...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 869
Registrován: pát pro 03, 2010 1:00 am
Reputace: 20
Bydliště: Hrušovská Zdrž

Z Olomouca na Deltu Dunaja

Příspěvekod dedko » úte črc 22, 2014 10:01 pm

V nedeľu bolo pekné počasie pre jachtenie a vincurfing. Vietor pofukoval trocha viac ako inokedy a vlny na mojom rybníku priali vodným športom. O 16°° na Hrušovskej zdrži pri Kalinkovskom móle sa vyviazala jedna plachetnica ( či ako to nazvať ) bolo to (asi ) plávajúci kanoe....
Na tom nie je nič zvláštne (už na zdrži som videl plávať kadečo)...
Keď som sa dal do reči s mladíkom a js jeho priaťeľkou, tak som sa dozvedel že oni sa doplavili až z Olomouca po Morave!
To že pri ( jezoch na Morave ) museli až 7 x prekladať to zasluhuje obdiv. Ale keď som sa dozvedel kam majú namierené tak to ma zaskočilo. Ich cieľom je splaviť na tom (plavidle) Dunaj až na Deltu.
Po Morave sa plavili v pohodovej plavbe 14 dní, kým dorazili na Dunaj. Keď vplávali na Hrušovskú zdrž, tak prešli menšou skúškou svojho plavidla. Pofukoval silnejší vietor a vlny boli trocha vysoké tak pri Kalinkovskom móle museli trocha poopravovať a zosilniť niektoré časti na plavidle...
Pozval som ich na moju loď, trocha som ich pohostil, ponúkol na lodi prespatie a na druhý deň ešte zapožičal vŕtačku na zosilnenie ich lode...
Z domu som priniesol mapu celého Dunaja, aby si spravili nejaké poznámky.
Najviac ich zaujímali na ktorom kilometri sú Hranice a colnice . Majú v pláne obísť každú colnicu...
21.7 sme sa rozlúčili a oni sa vydali smerom na Gabčíkovo.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Stavebný material na zosilnenie trupu
Obrázek
navrtal niekoľko dier...
Obrázek
Obrázek

Obrázek

Štastnú plavbu !!!
Obrázek
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » stř črc 23, 2014 5:58 am

Dedko si ozaj dobrý fotograf. Profesionálne si vystihol detaily. :shock: Po tej hostine si ich mal ešte prehnúť cez koleno a opaskom dobre... a potom ich presmerovať na Malý Dunaj. Tá bárka je absolútne bez pohonu? Lebo tú plachtičku nepovažujem za pohon. Prvá búrka im to zariadí.
Keby aspoň motor mali. Ale to by nebolo potom "enviro"
Uživatelský avatar
Omen
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1415
Registrován: pon říj 15, 2012 2:00 am
Reputace: 159
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod Omen » stř črc 23, 2014 7:17 am

Dedko, Ty jsi magnet pro dobrodruhy :mad:
Vrána k vráně sedá ....

Ale jinak to jsou sympatičtí blázni ;)
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 869
Registrován: pát pro 03, 2010 1:00 am
Reputace: 20
Bydliště: Hrušovská Zdrž

Příspěvekod dedko » stř črc 23, 2014 8:51 am

Ozzie píše: Tá bárka je absolútne bez pohonu? Lebo tú plachtičku nepovažujem za pohon.

Tá bárka má okrem plachtičky aj dvojveslový pohon...


Ozzie píše: Prvá búrka im to zariadí.

Neboj, mladý má veľké skúsenosti......
Minule (vystruhal) z jedného kmeňa kanojku s ktorou splavil Odru až niekam do mora.
Počas plavby sa mu plavidlo potopilo.
Mladík Jura (tak sa volá) sa nám ozve, ak bude na vifi pripojení a dá nám vedieť ako pokračujú v plavbe. ;)
Trocha ma aj povozil :)
Obrázek
Uživatelský avatar
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 351
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod lebon » stř črc 23, 2014 10:16 am

Blbá otázka,já vím,ale s touto větví je pustí do komory ?
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 869
Registrován: pát pro 03, 2010 1:00 am
Reputace: 20
Bydliště: Hrušovská Zdrž

Příspěvekod dedko » stř črc 23, 2014 11:14 am

Pri Šamoríne preložia na starý tok dunaja...
Uživatelský avatar
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 351
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod lebon » stř črc 23, 2014 3:33 pm

Tak to jo.Vydrápat se na betonový břeh,sjet po hubě dolů po travnatém svahu a zastavit se v průsakovým kanále.Ten přeplavat ze sekyrou (husté vodní rostliny) Přelézt přez silnici a ponořit se do buřiny,kerá obklopuje celý levý břeh,pravý břeh lužní les.A ještě se modlit aby byli pod peřejema.Neměli jednoduchší opustit tu plující větev,stopem zajet do medvědova a tam si po zkušenostech postavili plavidlo nové z místních zdrojů (dřeva je tam dost ).Jedu cca za tři týdny z Medveďova na Budapest,tak doufám,že je tam nikde neuvidím v zátoce si lízat rány.
Uživatelský avatar
pik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 442
Registrován: úte úno 06, 2007 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod pik » stř črc 23, 2014 5:28 pm

Ale pánové,
sou mladí, fyzicky na tom ten klučina aspoň podle fotek bude taky dobře, tak je nechte žít. Já jím fandím a tak trochu i závidím, jak člověk stárne, tak někdy zbytečně nad vším moc přemejšlí. Výsledek je potom ten, že sedí na prdeli a vykecává o tom, co všechno by kdyby.
Dědko se ukázal jako správnej chlap když jim pomohl a poradil, místo toho aby je ohýbal přes koleno .
No a jestli to s ním ta holčina vydrží až do konce, a je úplně jedno jestli doplujou až do delty nebo jen na maďarský hranice, tak je to ta správná baba na další dobrodružství :) Tak držím palce
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Příspěvekod Jardasu » stř črc 23, 2014 5:44 pm

lebon píše:Blbá otázka,já vím,ale s touto větví je pustí do komory ?


Proč, to je Proa, jak vystřižené z Tichomoří.

Nechtěně jsem s Proa experimentoval při první zkušební jízdě trimaránku na Slapech, při níž mi současně odešlo auto (vyměněno) a do jednoho plováku zatékalo (odstraněn a později opraven). Jezdilo to hezky, skoro bych řekl, že lépe než se dvěma plováky, vzhledem k tomu, že plovák byl více zanořen a loď lépe stoupala.

Jo, a co se týká komor, jsou na tom lépe, než my, mohou stát volným bokem u nějakého žebříku a přidržovat se. My se dvěma plováky musíme na jednom z nich balancovat a to, zejména ve vysokých komorách není nic moc příjemného.

Mají moje hluboké sympatie. Nadšených "bláznů" je v tomto zdegenerovaném světě potřeba jako soli.
Uživatelský avatar
Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 563
Registrován: čtv říj 13, 2011 2:00 am
Reputace: 5

Příspěvekod Michal123 » stř črc 23, 2014 7:21 pm

Ahoj, jak se jmenuje druhý člen posádky? Nemáš prosím lepší fotky?
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 869
Registrován: pát pro 03, 2010 1:00 am
Reputace: 20
Bydliště: Hrušovská Zdrž

Příspěvekod dedko » stř črc 23, 2014 7:52 pm

Ahoj Michal
Druhím členom som bol chvíľku ja...


Tu je tá sympatická kočka ( bohužial meno som už zabudol) :)
Dúfam že ona nie je z Tvojej rodiny a teraz som ju nechtiac bonzol...
Obrázek


Lepšie foto už nie je :(
Obrázek
Uživatelský avatar
Ismael
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 132
Registrován: pát zář 10, 2010 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Ismael » stř črc 23, 2014 8:28 pm

Ahoj všem.
Tohle není Proa / Prau / ani náhodou. Jen se jí velmi vzdáleně podobá. Proa je proa , pokud má některé typické a nenahraditelné konstrukčně-plavební prvky. V prvé řadě je oboustranná, tedy nemá příď a nemá záď. Kormidlo je /pokud je a neřeší to zasouvací ploutve/ vždy mezi plováky . V návětří hlavního trupu /vaka/ protože plovák /ama/ je při křižování vždy návětrný. S tímhle plavidlem teoreticky může stoupat pouze na jednu stranu ? /s plachtou na levoboku/. Z logiky věci také vyplývá, že proa má centrálně umístěný stěžeň, který je navíc často umístěn v těžišti soulodí. Nebo jsou stěžně dva. Plachta je, nebo asi má být variantou "Crab riggu", ale pro tento způsob oplachtění proa je nutný naklápěcí stěžeň. Centrálně umístěný - jak jinak.
Tohle není proa. Řekl bych, že konstruktér někde viděl obrázek, ale bez popisu.

Jednou jsem se rozhodl, že nemůžu žít bez mikroskopu. Za bolševika nešlo zajít do optiky a koupit ho. Nic takového nebylo na trhu.(On nebyl ani trh). Spočítal jsem si podle vzorečků z chytrých knih jakou potřebuji optickou mohutnost čoček a zašel do oční optiky objednat skla. Do požadavku jsem poté zadal, že chci skla + 0,25 dioptrie, zabroušená na průměr 1cm. Naštěstí tam byl člověk, který si našel čas se mnou znovu projít mé výpočty. A ejhle. V té době jsem netušil, že ohnisková vzdálenost se dosazuje v metrech. Takže po přepočítání nám vyšly čočky o optické mohutnosti 30 dioptrií. A ty se do optik pro zabrušování do brýlí nedodávaly. Naštěstí.
Jako polehčující okolnost mohu uvěst jen to, že mi bylo 10 let.

Líbí se mi zažranost pro věc a překonávání překážek -ať to stojí co to stojí- /nebo alespoň ať to stoji hodně/. Ale nikdo mi nevymluví, že nejde nahradit na 100% nadšením šedou kůru mozkovou. A tohle je podle mne hodně na hraně. Obdivuji Svena Yrvinda.I jiné.
Budu mu držet pěsti, aby neutopil tu holku.
P.
Uživatelský avatar
Michal123
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 563
Registrován: čtv říj 13, 2011 2:00 am
Reputace: 5

Příspěvekod Michal123 » stř črc 23, 2014 9:29 pm

Dědko naštěstí se mi to jen zdálo. Když vidím ty klacíky, Jsem rád že jsem se spletl.

Mají aspoň záchranné vesty?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř črc 23, 2014 11:45 pm

Ani sa mi veriť nechce, že tie niektoré komentáre píšu ludia, ktorý sa plavili. A prečo by malo byť nebezpečné plaviť sa dolu Dunajom na takom plavidle? Veď je to velké kánoe s vysokým bokom, kormidlom a bočným plavákom a ešte k tomu je z dreva. A drevo ako je známe tak pláve, veci majú v sudoch, takže aj keby niečo, tak nič. Podla mňa je to úplne bez problémov. Tok má vždy nejakú rýchlosť. večšinou 5-6 km/ hod, pádlovaním, alebo s veslami dajú 10 km a ak im fúkne vetrík, tak ich to poteší. Keď sa plavíme na kánoe a fúka správnym smerom, tak tiež ťaháme nejakú plachtu a provizorne ju chytáme na pádla. Prenáška na starý tok to bude problém, ale snáď tam nájde nejakých dobrovolníkov.
Uživatelský avatar
Ismael
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 132
Registrován: pát zář 10, 2010 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Ismael » čtv črc 24, 2014 11:11 am

Hezké čtvrteční ráno všem přítomným.
Jestli na nás Dědko nevytáhnul dokonalou letní fotomontáž a ty fotografie opravdu odpovídají skutečnosti, tak necítím nadšení nad odvážným mladým člověkem, ale mám trochu husí kůži. Právě proto, že se plavím. Občas i plavu. Třeba před pár lety o velikonocích v poněkud hučící Berounce, v šusťákách , kdy jsem ještě ke všemu táhnul kajak plný vody. Tedy spíš táhnul on mne, protože jsem ho zuřivě nechtěl pustit. Nebyl můj. Kdyby nebylo nějaké kosy v zátočině pod Krašovem, kde jsem se uchyt v roští a vyškrábal ven, plaval bych asi dodnes. Bylo to asi jen 700 -800 m, ale měl jsem toho plný brejle.
On se člověk ani nemusí dostat do peřejí, stačí trochu špatného odhadu, trochu horšího počasí, chladu a deště a fyzická síla je raz dva v trapu. A jsi odkázán na pomoc zvenčí.
Proč to píšu?
Na detailech je vidět, jak je loď /plavidlo/ poskládané dohromady. Je to směs vysoce sofistikovaných dílů z nějaké staré profesionálně vyrobené lodi ? nebo nábytku?( horní část kormy, boční ploutev) a ryzího řemeslného amatérismu. Hlavně spoje a některé části kormidelního zařízení jsou jako z pískoviště. Takže buď je to sranda loď, která s pirátskou vlajkou může řádit někde na rybníku nebo o víkendu v létě na řece a nebo to její kapitán nedomyslel. Dokonce bych řekl, že toho nedomyslel vícero (celnice?). To jsem napsal velmi slušně.

Na Dunaji jsem nikdy nebyl. Já vím, je to moje chyba. Mám v plánu to napravit. Tak nějak si ale nemyslím, že to bude až taková brnkačka.

Svoji dceru bych s tímhle kapitánem nepustil. (Pokud by se mne zeptala).
Zdravím a přeji pěkný den. ¨
P.
Uživatelský avatar
All
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 64
Registrován: pát led 27, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod All » čtv črc 24, 2014 12:11 pm

Na tuhle plavbu budou vzpomínat celý život, protože na této plavbě jsou svobodní duchem. I kdyby se mě dcera ptala jsem si jistý, že by mě neposlechla a ani já jsem nebyl v jejich věku lepší. A protože nemám strach o sebe, ale o své děti, tak bych jako otec jim k tomu sehnal pár prázdných sudů navíc nebo cokoliv jiného co v případě i proraženého dna bude držet loď nad vodou. Ten jeden sud co tam mají je málo. Svět je nebezpečný celkově i na této lodi můžou být ve větším bezpečí do doby než vystoupí na břeh a srazí je auto, kolik lidí se ztratí bez důvodu a beze stopy...........tak ať si to užijí a dostanou se v pořádku domů.
Uživatelský avatar
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 351
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod lebon » čtv črc 24, 2014 2:06 pm

Když jsem ukápnul svůj názor,netušil jsem takovou odezvu.Plavba pod Medveďovem už bude parádní,ale chtěl jsem upozornit na transport z plaveb.kanálu do starého koryta,vzhledem na rozebíratelnost "koráblja" a okolní terén.Dole po širokém toku řeky v dosahu krásného pobřeží na obou stranách (kromě Budapešti ) to bude na pohodu.....va fix,ještě 14 dnů a fičím taky.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv črc 24, 2014 9:50 pm

Lebon, ta tvoja poznámka je k veci, do komory ich nepustia, musia prenášať. Ak nemajú prenosné kolieska, tak je to problém. Čo sa týka lode, mne sa zdá v poriadku, je vidno že je z preglejky, vidíme tam drevené bortové laty a iné prvky z dreva, takže aj keď by sa ta loď prerazila, tak bude plavať. Chválim stavitela za vysoký bok lode, kánoe ho má omnoho nižší, snaď 35 cm nad vodou a predsa na kánoe sa Dunaj bežne splavuje a nie len u nás, alebo v Maďarsku, ale po celom úseku.
Uživatelský avatar
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 351
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod lebon » čtv črc 24, 2014 10:39 pm

Denis,svatá pravda,o plavbu dole Dunajom není problém.Na čem a s jakým pohonem tam lítají Maďaři je na delší povídání a strašně se mi to líbí.Co plave a trochu to vrčí hup na to z celou rodinou a jedem.Super.Kdyby to bylo u nás,nevím co bych za to dal.Proto se tam rád za pár dní vrátim.Pro to jezdím dolů do Medveďova,abych se vyhnul komoře a kamarádi mi auto z vozíkem odvezou.Ta překládka z kanálu na starý tok,šílenost.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát črc 25, 2014 7:59 am

Skončí leto a plavby a začnem -e vypisovať úradníkom prečo neprevádzkujú komory. Elektráreň s obrovskou komorou v Gabčíkove sa dá obísť cez dve menšie komory, jedna je na Slovensku, druhá v Maďarsku.
Uživatelský avatar
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 351
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod lebon » pát črc 25, 2014 8:03 am

To by bylo parádní,ale ty v provozu nikdy nebyly.To už nedá dohromady ani Caperfield.
Uživatelský avatar
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 351
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod lebon » pát črc 25, 2014 8:04 am

To by bylo parádní,ale ty v provozu nikdy nebyly.To už nedá dohromady ani Caperfield.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát črc 25, 2014 11:57 am

Naopak, sú v prevádzky schopnom stave a občas sú aj prevádzkované. Raz, dvakrát do roka.
Uživatelský avatar
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 351
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod lebon » pát črc 25, 2014 12:21 pm

Tak do nich,Denisi jsi sqelý organizátor a bylo by škoda tvojich schopností nevyužít.Už několik krát ses projevil a vždy z úspěchem,jdi do toho.
Uživatelský avatar
mjr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 65
Registrován: čtv čer 19, 2014 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Bratislava - Devínska Nová Ves

Příspěvekod mjr » pát črc 25, 2014 12:50 pm

Komora pre malé plavidlá v Čunove sa využíva, ale len na organizované hromadné akcie. Podľa všetkého nič nebráni tomu, aby ju prevádzkovali pravideľne, asi iba peniaze. Museli by zaplatiť obsluhu komory, museli by ju udržiavať a to všetko zadarmo vzhľadom k tomu, že v zmysle medzinárodných dohovorov nemožno za preplavbu vyberať poplatky.

Víťazstvom by bolo, ak by sa komora otvárala aspoň piatok - nedeľa, alebo aspoň obmedzene v určité hodiny, to sa dá všetko naplánovať pri plavbe.

Viac tu v článku ešte spred 11 rokov:

http://www.h2o-magazine.sk/moduleclanokid150.htm

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host