Mercury 4.0 - návod a oprava

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Laura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: čtv bře 06, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Mercury 4.0 - návod a oprava

Příspěvekod Laura » čtv bře 06, 2008 12:59 am

Ahoj!
Potřebovala bych poradit. Před týdnem jsme si z druhé ruky koupili starší motor Mercury 4.0 dvoutakt, a tak nějak jsme k němu nedostali žádné základní informarce, návod k použití, prostě nic. Nevěděl by někdo, kde sehnat návod, nebo alespoň pár základních informací, jakože jaká benzín to baští, jestli to jezdí na směs, nebo to má oddělené mazání etc. Budu vděčná za každou drobnost....
Díky :oops:
Uživatelský avatar
knoki
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 296
Registrován: ned led 20, 2008 1:00 am
Reputace: 6

Příspěvekod knoki » čtv bře 06, 2008 7:27 am

Opište ze štítku: model, ser.č., rok výroby a něco pošlu.
Uživatelský avatar
Laura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: čtv bře 06, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Laura » čtv bře 06, 2008 11:58 am

jediné co se nám z toho podařilo vyčíst je seriové číslo - 9120286 a nápis Thunderbolt II jinak nikde nic. Bude to něco platné??

Díky a Ahoj!
Uživatelský avatar
Miri
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 34
Registrován: ned lis 11, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Miri » čtv bře 06, 2008 2:32 pm

Ahoj,

tu si to stiahni v Slovenčine (v češtine tam je len 4 takt)

http://www.brunswickmarineemea.com/down ... =OUTBOARD$

Alebo v Anglištine, tam sú aj modely z roku 1966. Vyber si rok a sťahuj.
http://www.brunswickmarineemea.com/down ... =4&lang=EN


Maj sa.

Miri
Uživatelský avatar
Laura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: čtv bře 06, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Tak už jsem vyčetla....

Příspěvekod Laura » čtv bře 06, 2008 10:54 pm

Je to Mercury model 40, rok výroby 70-72, 4HP ale návod je tam jen všeobecný, v angličtině a otřesné kvalitě....Poradí někdo?
david
moderátor
Příspěvky: 5879
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Tak už jsem vyčetla....

Příspěvekod david » čtv bře 06, 2008 11:00 pm

Laura píše:Je to Mercury model 40, rok výroby 70-72, 4HP ale návod je tam jen všeobecný, v angličtině a otřesné kvalitě....Poradí někdo?


nalej tam benzín s olejem 4O:1 a jezdi. Hlavně koukni, jestli vzadu do strany z motoru čůrá voda. Takovej ostrej pramínek. Jestli ne, nejezdi a dej si vyměnit impeller.
Uživatelský avatar
knoki
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 296
Registrován: ned led 20, 2008 1:00 am
Reputace: 6

Příspěvekod knoki » pát bře 07, 2008 9:06 am

Vzhledem k těm info,které jsi zaslala, by se mohlo jednat o motor z r. 1972.
olej / benzín 1:50. Olej motorový pro lod.motory 2-takty (norma NMMA, TCW-3)
svíčka: NGK : BPR7HS-10 nebo Champion : RL82YC (1mm)

Před prvním startem (pokud máš první lodní motor):
1) kontrola oleje v převodovce (doporučuji vyměnit)
2) sundat vrtuli a dát spodek nohy, až nad antik. desku cca 5cm do vody
3) nalít směs paliva, otevřít pal. kohout, povolit odvzd. na víčku pal. nádrže, zasunout výtrhovku, zařadit neutrál, sytič a zkusit start
4) při běhu motoru musí téct H2O seshora z tzv. indikátoru chlazení, pokud neteče, tak vypnout motor a před výměnou impelleru (vodního čerp.), které stojí cca 690,- + DPH !!, bych nejdřív zjistil průchodnost vody od nasávání, až po výtok.

Znovu upozornění: NESTARTOVAT, pokud není část motoru, kde je čerpadlo ponořena ve vodě (ani na "pár vteřin") !!!
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod bobes » pát bře 07, 2008 9:13 am

Zkus prodejce motoru. Já mám také Yamahu 5 z roku 1973 a za kafe a bomboniéru mi stáhli na flešku katalog ND, dílenskou příručku i návod k obsluze. Samozřejmě v angl. , ale jsou tam pěkné názorné obrázky.
Uživatelský avatar
Laura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: čtv bře 06, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Laura » sob bře 15, 2008 8:20 pm

Díky všem, ale stejně jsme dopadli jak sedláci u chlumce. Všechno je v pořádku, Benzín, svíčky, převodovka...jen karburátor je v pekle. Možná zanešená tryska, možná něco s membránou. Uvidíme co s tím půjde udělat. PS, nevíte někdo kde by se dal sehnat náhradní karbík? V servisu nás vyfakovali že prý se takhle starými motory ano nezabývají......
Uživatelský avatar
knoki
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 296
Registrován: ned led 20, 2008 1:00 am
Reputace: 6

Příspěvekod knoki » ned bře 16, 2008 8:24 am

Pokud pořád vycházíme z toho, že jsme dobře identifikovali typ, tak by měl mít i interní nádrž. Pokud se perfektně vyčistí karburátor a membrána v čerp. by byla vadná, tak se palivo z int. nádrže dostane do plovákovky.
Začal bych tímto a pak se přesvědčil, zda se palivo dostává až do válce.
Jinak na tento typ není vůbec žádný problém koupit nový karbec, ale problém je v tom, že se nedá koupit samostatné těleso karb., pouze vše co je v něm (na něm) připevněno (trysky, plovák, membrána atd.) a pak jen karburátor komplet, ale ten stojí asi 7.000,-, což většinou převyšuje zůstatkovou cenu celého motoru.
Uživatelský avatar
smike
moderátor
Příspěvky: 1384
Registrován: pon bře 19, 2007 1:00 am
Reputace: 18

Příspěvekod smike » ned bře 16, 2008 9:18 am

to laura: v jiném topicu je dobrej odkaz od lubora s katalogem dílů - http://www.ishopmarine.com/


i podle obrázků by jste mohli identifikovat svého oře :)
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » ned bře 16, 2008 10:11 am

Jestli jste ještě nenašli co jste potřebovali, tak zkuste zde najít rok výroby:
http://www.brunswickmarineemea.com/down ... ategories=
mně to připadá na rok 1976, motor vyrobený v Belgii

a pak hledejte tady:
http://www.ishopmarine.com/ishop/jsp/As ... 050-025-MM
Pozor, tenkrát se motory s výkonem 4HP značily možná jako 40.
Servisní manuál se dá sehnat na Ebay.
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod bobes » ned bře 16, 2008 12:57 pm

Karburátory do starších lodních motorů jsou velmi jednoduché a není co se zde rozbít. Pokud jde do plovákové komory benzín, jsou vyčistěné a průchozí trysky a kanálky musí to běžet! I kdyby nešlo podávací čerpadlo, tak balonkem to alespoň na první nastartování dostaneš až do karburátoru. Nebo na vyzkoušení láhev s hadičkou a pustit to tam samospádem.
Z mé zkušenosti: Pokud motor dlouho neběhal bývá vnitřek difusoru zoxidovaný, s největší pravděpodobnosti je zarostlá dirka od volnoběžné trysky a dirka přechodu. Bývají umístěny těsně kolem hrany škrtící klapky z boku, ale polohu je třeba hledat podle kanálků z venku. Šikmo shora bývá ještě dirka bohatosti směsi. Pozor jsou velmi malé tak 0,5mm.
Já když nastaroval po cca 10ti letech Yamahu 5( rok 1973) šla pěkně dokud byl v provozu sytič. Při jeho vypnutí to střílelo, chcípalo, šlo to tak od 1/2 plynu nahoru. Jelikož je difusor u malých motorů poměrně malého průměru ( u Yamahy 15mm) , udělal jsem si přípravek ze starého kružítka a chlupu z ocelového kartáče a dírky vyšťoural. Pak to chce vyfoukat, injekční stříkačkou a benzínem karburátor( včechny kanálky) vymýt. Někdo ho vyvařuje v octové vodě. Nyní to běží naprosto bez závad.
Jestli motor dlouho neběžel a nechce naskočit zkus startovací spray, nebo pokud jsi z Prahy kouknu ti na něj a zkusím ho uvést do chodu ( zcela zdarma). Pokud jezdil předchozímu majiteli, není důvod aby nejezdil i tobě.
Uživatelský avatar
Laura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: čtv bře 06, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Laura » ned bře 16, 2008 1:20 pm

mnooo my víme že benzín do kerburátoru jde, ale směs z něj do válce už ne. Jinak i ten krásně podrobný návod je mi k ničemu. Vím co je motor ještě poznám součásti, ale karburátor jsem nikdy neviděla rozebraný. Takže absolutně nevím co je co. Jinak je to mercury 40, 4 HP r.v. cca 1972
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod bobes » ned bře 16, 2008 3:30 pm

Buď sežeň ve své blízkosti nejlépe motocyklového vetaránistu, ten k tomu bude mít nejblíže, nebo pak jedině poslední odstavec. Rok výroby vyhovuje, protože ty nové motory moc rád nemám.
Uživatelský avatar
Laura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: čtv bře 06, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Laura » ned bře 16, 2008 4:10 pm

Při použití startovacího spreje to naskočilo, spálilo to co jsme tam stříkli a umřelo. Takže ve válcích to není. Pokud bychom se opravdu mohli domlubvit že by jsme ho přivezli k tobě do té Prahy, bylo by to fajn, ale má to jeden zádrhelík. Ve čtvrtek, nejpozděj v pátek, musíme z p
Prahy vyplout. Myslíš že bys to stihnul? Zítra bych vyslala manžela s motorem do Prahy, jestli by to nevadilo. Takže když mi pošleš telefonní kontakt jako SZ (soukromou zprávu) tak se můžeme domluvit. Díky moc :thankyou:
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod bobes » ned bře 16, 2008 5:41 pm

Zítra jsem v práci. Přijdu v úterý ráno, tedy úterý, středa, čtvrtek mám volno. Píšu ti adresu a tel. do SZ. Je to šibeniční termín, ale pokud tam nebude nic většího ,tak tak to stíhám.
Uživatelský avatar
Laura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: čtv bře 06, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Laura » ned bře 16, 2008 6:19 pm

zatim mi nic nepřišlo,,,, :blink:
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod bobes » ned bře 16, 2008 8:30 pm

už by mělo
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod bobes » úte bře 18, 2008 9:20 pm

knoki píše:Vzhledem k těm info,které jsi zaslala, by se mohlo jednat o motor z r. 1972.

4) při běhu motoru musí téct H2O seshora z tzv. indikátoru chlazení, pokud neteče, tak vypnout motor a před výměnou impelleru (vodního čerp.), které stojí cca 690,- + DPH !!, bych nejdřív zjistil průchodnost vody od nasávání, až po výtok.

Znovu upozornění: NESTARTOVAT, pokud není část motoru, kde je čerpadlo ponořena ve vodě (ani na "pár vteřin") !!!


Tak motor už mi běží. Karburátor a plováková komora plná rzi, zpuchřelé hadice od nádrže, netěsný ventilek v plovákové komoře, svíčky, bordel v nádrži a další prkotiny. Nikde ale nemůžu najít indikátor chlazení. Není ani vzadu vlevo jak radil David ani shora dolů jak radí Knoki. Všechno jsem oddekloval, a prohlíd s baterkou, ale nikde žádná díra není. Pod spodním válcem je pouze jedna zazátkovaná šroubem, ale ta podle mě slouží k odvodnění válců při zimním skladování. Jediné díry jsou zezadu na noze, cca 20cm nad antikavitační deskou a je tam 8 děr o průměru cca 4 mm. Z těch při přidání plynu probublává voda s výfukovými plyny , ale nic moc.
david
moderátor
Příspěvky: 5879
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » úte bře 18, 2008 11:29 pm

bobes píše:
knoki píše:Vzhledem k těm info,které jsi zaslala, by se mohlo jednat o motor z r. 1972.

4) při běhu motoru musí téct H2O seshora z tzv. indikátoru chlazení, pokud neteče, tak vypnout motor a před výměnou impelleru (vodního čerp.), které stojí cca 690,- + DPH !!, bych nejdřív zjistil průchodnost vody od nasávání, až po výtok.

Znovu upozornění: NESTARTOVAT, pokud není část motoru, kde je čerpadlo ponořena ve vodě (ani na "pár vteřin") !!!


Tak motor už mi běží. Karburátor a plováková komora plná rzi, zpuchřelé hadice od nádrže, netěsný ventilek v plovákové komoře, svíčky, bordel v nádrži a další prkotiny. Nikde ale nemůžu najít indikátor chlazení. Není ani vzadu vlevo jak radil David ani shora dolů jak radí Knoki. Všechno jsem oddekloval, a prohlíd s baterkou, ale nikde žádná díra není. Pod spodním válcem je pouze jedna zazátkovaná šroubem, ale ta podle mě slouží k odvodnění válců při zimním skladování. Jediné díry jsou zezadu na noze, cca 20cm nad antikavitační deskou a je tam 8 děr o průměru cca 4 mm. Z těch při přidání plynu probublává voda s výfukovými plyny , ale nic moc.


bejvá to pididirka z hlavy, případně prodloužená hadičkou do vany. obvykle je zarostlá a musí se prošťouchnout. to vzadu vlevo jsem myslel když máš příď za zády a koukáš na motor. ve směru jízdy je to vpravo!!!
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod bobes » stř bře 19, 2008 7:18 am

Dík. Jdu na to. Šťourání dírek to je moje.
Uživatelský avatar
knoki
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 296
Registrován: ned led 20, 2008 1:00 am
Reputace: 6

Příspěvekod knoki » stř bře 19, 2008 7:41 am

Dírka by měla být zezpodu motoru asi 5cm od nohy.
Uživatelský avatar
knoki
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 296
Registrován: ned led 20, 2008 1:00 am
Reputace: 6

Příspěvekod knoki » stř bře 19, 2008 7:47 am

Ještě jsem zapoměl: podívej se, jestli po startu z té dírky nejde jen pára - to by znamenalo vadné čerpadlo (impeller). Jinak protáhnout drátem, tlakem vzduchu.
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod bobes » stř bře 19, 2008 8:48 pm

Tak motor žádnou dirku nemá. Přes prodejce jsem nakonec sehnal původního majitele , který to potvrdil. Když vyndám tu zátku na odvodnění motoru ( průměr má cca 8 mm) jde tam chladicí voda i na volnoběh, při přidání plynu stříká jako ďas. Podle mě je tam i právě kvůli kontrole chlazení. Akorát je třeba šroubovák. Asi by stačilo tuto zátku provrtat 3-4mm vrtáčkem a kontrolku tak vytvořit. Výtok chladicí vody je i s výfukem středem propeleru.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti